Fundusze inwestycyjne TFI

Publikacja:

Wyniki funduszy w pierwszym miesiącu 2020 r. nie powalają. Sytuacja rynków była dość skompilowana ze względu na wydarzenia, których zarządzający nie mogli przewidzieć. Trzeba też uważać z wnioskami na przyszłość.

title= Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

W pierwszym miesiącu nowego roku inwestorzy nie mogli narzekać na nudę. Zaczęło się od zabicia irańskiego generała, choć do eskalacji konfliktu, co miałoby ogromny wpływ na światową gospodarkę, ostatecznie nie doszło. Następnie, w połowie miesiąca, doszło do podpisania umowy handlowej pierwszej fazy między USA a Chinami. Drugą część stycznia zdominował już temat koronawirusa. Do tego w ostatnich dniach brexit stał się faktem. Jak to wszystko wpłynęło na wyniki funduszy?

Inflacja zaskoczyła

W kontekście rynku polskiego należy przede wszystkim wspomnieć o zaskakująco wysokiej inflacji, która w grudniu 2019 r. sięgnęła aż 3,4 proc., co oczywiście miało negatywne przełożenie na wycenę obligacji skarbowych. Potem okazało się jednak, że krajowa gospodarka zwalnia w szybszym, niż zakładano, tempie, a dodatkowo pozytywny wpływ na papiery skarbowe ma ich niska podaż. Z jednej strony zatem pojawiły się nowe czynniki globalne, a z drugiej lokalne, które kształtowały sytuację rynków kapitałowych w styczniu. W tych warunkach fundusze dłużne, które od dawna są najchętniej wybierane przez klientów krajowych towarzystw funduszy inwestycyjnych, radziły sobie nieco lepiej niż pod koniec 2019 r. Zauważmy, że w grupie funduszy długoterminowych obligacji skarbowych średni wynik od początku września to zaledwie 0,3 proc., z kolei w samym styczniu w tej grupie przeciętnie można było zarobić 0,21 proc. W grupie funduszy obligacji dłużnych uniwersalnych średni wynik był już 0,1 proc. pod kreską. Tutaj najlepszym wynikiem może się pochwalić NN Krótkoterminowych Obligacji, a więcej o wyniku poniżej.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów Parkietu

Kup e-prenumeratę i poznaj pakiet korzyści!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet

Kup teraz

Powiązane artykuły

Reach out

Find us at the office

Mcevilly- Liposky street no. 40, 55778 Tórshavn, Faroe Islands

Give us a ring

Maliek Elvis
+23 188 845 957
Mon - Fri, 7:00-15:00

Say hello